Ehliyet Sınıfları ve Kullanım Yaşları

Ehliyet Sınıfları Kullanım Yaşı

Ehliyet belgesi beş farklı sınıftan meydana gelmektedir. Ehliyet sınıfları M ehliyet, A1 ehliyet ve B1 ehliyet sınıfları, A2 ehliyet, B ehliyet, BE ehliyet, C1 ehliyet, C1E ehliyet, F ehliyet ve G ehliyet sınıfı, A ehliyet sınıfı, C ehliyet, CE ehliyet, D1 ehliyet ve D1E ehliyet sınıfları, D ehliyet ve DE ehliyet sınıfları olmak üzere beş grupta incelenir. 

 

Ehliyet Sınıfları Kullanım Yaşları

M ehliyet sınıfı, A1 ehliyet sınıfı ve B1 ehliyet sınıfı: Bu üç ehliyet sınıfından herhangi birine sahip olabilmek için en az 16 yaşını doldurmuş olmak gerekir. Bu ehliyet sınıfları motorlubisiklet ve motosiklet kullanımı için gerekli olan motosiklet ehliyeti belgeleri için oluşturulmuştur. 

A2 ehliyet sınıfı, B ehliyet sınıfı, BE ehliyet sınıfı, C1 ehliyet sınıfı, C1E ehliyet sınıfı, F ehliyet sınıfı ve G ehliyet sınıfı: Bu ehliyet sınıflarından herhangi birine sahip olabilmek içinse en az 18 yaşını doldurmuş olmak şartı vardır. 18 yaşını doldurmayan bireyler bu ehliyet belgelerine sahip olamazlar. Otomobil ehliyeti, kamyon ehliyrti, çekici ehliyeti gibi sınıfları kapsayan bu ehliyet gruplarına dair alınan eğitimler sonrası ehliyet belgesini alan bireyler trafiğe çıkabilir. 

A ehliyet sınıfı: 35 kw üzeri motosiklet araçlarını kullanabilmek için oluşturulan ehliyet sınıfıdır. Yaş sınırı 20’dir. Diğer motorlu araçlara göre daha yüksek bir sınırda olması bu motorların kullanımının tehlikeli olmasından kaynaklıdır. 

C ehliyet sınıfı, CE ehliyet sınıfı, D1 ehliyet sınıfı, D1E ehliyet sınıfı: Minibüs ehliyeti ve dolmuş gibi toplu taşıma araçlarının ehliyetlerine sahip olabilmek için alınması gereken ehliyet belgesidir. Yaş sınırı en alt 21 olarak belirlenmiştir. 

D ehliyet sınıfı ve DE ehliyet sınıfı: Otobüs ehliyeti kullanımı için gerekli olan belgedir. Bu belgeye sahip olabilmek için yaş sınırı 24’tür. 

 

Ehliyet Kullanım Şartları

Ehliyet sahibi olabilmek için yerine getirilmesi gereken şartlardan en önemlisi yaş sınırıdır. Her ehliyet sınıfı için uyulması gereken bir yaş sınırı vardır. Yaş sınırı haricinde kullanılacak olan araca göre alınması gereken direksiyon derslerini tamamlamak gerekir. Bu sürücü dersleri için Ümraniye ehliyet kursu ile iletisime geçerek her ehliyet sınıfı için kaliteli sürücü dersleri alabilir, sınavlarınızı en uygun şekilde ve uygun fiyatlarla verebilirsiniz. 

 

Blog Yazılarımız
Ümraniye Ehliyet Kursu
Ümraniye Ehliyet Kursu
Otomobil ehliyeti, motosiklet ehliyeti, minibüs ehliyeti, otobüs ehliyeti gibi her türlü taşıma ve ulaşım aracını kullanabilmek için ehliyet belgesi dediğimiz belgeye ihtiyaç duyarız.
Ümraniye Sürücü Kursları
Ümraniye Sürücü Kursları
Her sürücünün ya da sürücü adayının trafiğe karışabilmesi için ehliyet belgesine sahip olma zorunluluğu vardır. Bu zorunluluk sağlıklı bir şekilde araba kullanabilmek veya yaşanabilecek herhangi bir olumsuzluk durumunda hem can hem de mal sağlığını güvenceye almak için de gereklidir. Ehliyet belgesine sahip olabilmek için sürücü kursundan ders almak gerekir.
Ümraniye Ehliyet Kursu Fiyatları
Ümraniye Ehliyet Kursu Fiyatları
Araç kullanımında daha sağlıklı bir süreci takip etmeniz için, belge olarak sahip olmanız gereken ehliyet için belli bir ücret ödenmesi gerekmektedir. Bu ücret, her sene yılın son zamanında değerlendirilip güncel ehliyet fiyat bilgisi ile halka sunulmaktadır.
Ehliyet Sınavı Öncesi Bilinmesi Gerekenler
Ehliyet Sınavı Öncesi Bilinmesi Gerekenler
Türkiye’de düzenlenen diğer her sınav gibi ehliyet sınavı öncesinde de yazılı bir sınav giriş belgesine ihtiyaç duyulmaktadır.
Ehliyet E-Sınav
Ehliyet E-Sınav
Ehliyet e-sınav, Milli Eğitim Bakanlığının belirlediği tarihte ve belirlediği merkezlerde bilgisayar üzerinden yapılmaktadır.
Stajyer Ehliyet Nedir?
Stajyer Ehliyet Nedir?
Stajyer ehliyet kullanmak zorunda olan birçok sürücünün trafikte yapmış oldukları hatalar benzerlik taşır. Alkollüyken araç kullanmak, trafik kurallarına uymamak, aşırı hız yapmak gibi birçok kötü sonuca yol açabilecek bu tür durumlara dikkat etmeyen sürücüleri bu şekilde cezalandırmayı tercih eden Karayolları Trafik Yönetmeliğine göre stajyer ehliyet ceza puanı sorgulama işlemleri de e-devlet üzerinden yapılmaktadır. 
Ehliyet İçin Gerekli Evraklar
Ehliyet İçin Gerekli Evraklar
Ehliyet belgesi sahibi olmak yaşadığımız çağın bir zorunluluğu haline geldiği için ehliyet belgesi alabilmemiz için girmemiz gereken sınava bizleri hazırlayan sürücü kurslarına gitmek gerekir.
Ehliyet Sınavı Çıkmış Sorular
Ehliyet Sınavı Çıkmış Sorular
Ehliyet belgesi alabilmek için sürücü kurslarında teorik dersler ve direksiyon dersleri aldıktan sonra yapılan ehliyet sınavlarına girmek gerekmektedir.
Direksiyon Dersleri
Direksiyon Dersleri
Sürücüler veya sürücü adayları için diğer ehliyet kursu ya da sürücü kursları eğitimlerinin yanı sıra en önemli nokta direksiyon dersleri yeterliliğidir. İstanbul sürücü kursları ya da Ümraniye sürücü kursları içinde birçok ehliyet kursu tekdüze ehliyet dersleri ya da teorik dersleri aynı kalitede verebilir. Sürücü kurslarının kalitesini belirleyen faktör direksiyon dersleridir. 
Ehliyet Randevu
Ehliyet Randevu
Diğer bütün resmi evraklarda olduğu gibi ehliyet randevu sistemi de e-devlet üzerinden açılmaktadır. Bu durumun nedeni sürücü belgelerinin artık Nüfus Müdürlükleri tarafından veriliyor olmasıdır.
Ümraniye Psikoteknik
Ümraniye Psikoteknik
Ümraniye Psikoteknik uzmanları sürücülerin trafiğe çıkma uygunluğunu ölçer. Sürücülerin araç kullanımındaki temel bilgileri öğrenmesi kadar buna hazır oluşu da önemlidir. Türkiye’de araç kullanmak isteyen bazı kişilerin belirli testlerle yeterliliklerini ortaya koyması gerekir. Psikoteknik değerlendirme süreci Türkiye’de birçok koşulda uygulanır.
Ümraniye SRC
Ümraniye SRC
Kursumuz Ümraniye SRC kursları arasında oldukça popülerdir. Ümraniye ve çevresinde yaşayanlar sürücü kursu veya psikoteknik değerlendirme hizmetleri için bizlere başvurur.
Müşteri Temsilcisi

Şehsuvar Sürücü Kursu ile iletişime geçtiğiniz için teşekkürler! Size nasıl yardımcı olabiliriz?

14:04:02
Görüşmeyi Başlat